DENİZDEN TABAĞINIZA GELEN LEZZETLER DENİZDEN TABAĞINIZA GELEN LEZZETLER DENİZDEN TABAĞINIZA GELEN LEZZETLER DENİZDEN TABAĞINIZA GELEN LEZZETLER
Kurumsal
Ziyaretçi Defteri
Rumeli Feneri

 


Rumeli Feneri Konumu,

İstanbul un Avrupa yakasında bulunan İstanbul Boğazı'nın Karadeniz'le birleştiği en kuzey ucunda yer alan deniz feneridir.

Karşısındaki Anadolu Fenerinden 2 deniz mili kadar uzaklıktadır.  Garipçe Köyü’nün 1,5 km kadar kuzeyinde yer almaktadır. Bu iki fenerini birleştiren çizgi İstanbul Limanı nın kuzey sınırını oluşturur,  Fenerin bulunduğu köy de aynı isimle adlandırılır.  ( Rumeli feneri ) .
Rumeli feneri Hakkında,

Rumeli Feneri bilinen kadarıyla balıkçı kasabası olduğu kadar bir o kadar da tarihi ve konum itibari ile çok önemli bir yerdir.  Eski çağlardaki adının Panion olduğu yönünde güçlü kanıtlar vardır. Fransız ile  İngiliz gemileri Kırım savaşında  ) Boğazın ve Karadeniz  girişlerini görebilmek için yapılan fener 15.05.1856 tarihinde Fransızlar  tarafından karşı sahildeki fener ile  beraber kule kısmı yapılarak işletilmeye başlanmıştır 1933'te Fransızlara verilen 100 senelik işletme imtiyazı iptal edilmiş olduğundan  tamamen Türkiye Cumhuriyeti kontrolüne tekrar geçmiştir.

Asırlık çınar ağaçlarının bulunduğu Rumeli Fenerinde Cenevizler’den kalma bir kale de vardır. Rumeli Feneri Kalesi’nin bulunduğu yerden denize girenler olsa da, çok tehlikeli bir denizi vardır. fener, deniz seviyesinden yaklaşık 58 metre yüksekliği olan Fener kulesi 3 kademede inşa edilmiştir.  her ne kadar fenere çıkamasanız da çok yakınından  görme şansınız olacaktır.

Rumeli feneri’nde ki sokaklarını dolaşıp,  o güzelim  manzara karşısında, Mükemmel bir balık keyfi sizin en tüm yorgunluğunuzu alacaktır.


 


Rumeli Fenerine Nasıl Gidilir ?

Rumeli Feneri’ne toplu taşıma araçlarıyla gitmenin tek bir yolu vardır Hacıosman metro durağından kalkan ve Sarıyer den geçen 150 hatlı belediye otobüslerdir.

Rumeli Feneri'ne kendi özel araçlarıyla gitmek isteyenler  Sarıyer üzerinden tabelaları takip ederek,  Acarlar’dan Rumeli Feneri yoluna sapmalı ve orman yolu üzerinden muhteşem bir manzara eşliğinde ilerleyerek Koç Üniversitesini geçtikten sonra  Rumeli Feneri’ne ulaşabilirler.

Gezi planınıza bu güzelim köyü de katmanızı içtenlikle tavsiye ederiz.

 


 

ANASAYFA | HAKKIMIZDA | ZİYARETÇİ DEFTERİ | REZERVASYON | RUMELİ FENERİ | GALERİ | İLETİŞİM
Copyright © 2015 - Salaş Barınak Balıkçı Tüm Hakları Saklıdır.Web Tasarım